Skóra ludzka jest zewnętrzną powłoką ciała. U ludzi jest to największy organ systemu instrumentalnego. Skóra ma do siedmiu warstw tkanki ektodermicznej i strzeże podstawowych mięśni, kości, więzadeł i narządów wewnętrznych. Skóra ludzka jest podobna do skóry większości innych ssaków. Choć prawie cała ludzka skóra jest pokryta mieszkami włosowymi, może wydawać się bezwłosna. Istnieją dwa ogólne rodzaje skóry: skóra owłosiona i olśniewająca (bez włosa). Przymiotnik skórny dosłownie oznacza “skóry” (z łacińskiego cięcia skóry).
Dlaczego pojawia się cellulit?
Ze względu na to, że styka się z otoczeniem, skóra odgrywa ważną rolę w ochronie organizmu przed patogenami i nadmierną utratą wody. Jego inne funkcje to izolacja, regulacja temperatury, uczucie, synteza witaminy D oraz ochrona folianów witaminy B. Ciężko uszkodzona skóra spróbuje się wyleczyć, tworząc tkankę bliznowatą. Jest to często odbarwiane i depigmentowane. U ludzi pigmentacja skóry różni się w poszczególnych populacjach, a typ skóry może wahać się od suchej do tłustej. Taka odmiana skóry zapewnia bogate i zróżnicowane środowisko dla bakterii, które liczą około 1000 gatunków z 19 fali, obecnych na skórze ludzkiej.
Masz cellulit? Sprawdź listę zabiegów antycellulitowych na estimedbialystok.pl.
Jak zapobiegać powstawaniu cellulitu? – zabiegi antycellulitowe
Skóra ma komórki mezodermalne, pigmentację, np. melaninę dostarczaną przez melanocyty, które pochłaniają część potencjalnie niebezpiecznego promieniowania ultrafioletowego (UV) w świetle słonecznym. Zawiera również enzymy naprawcze DNA, które pomagają odwrócić uszkodzenia UV, tak, że ludzie pozbawieni genów dla tych enzymów cierpią na wysokie wskaźniki raka skóry. Jedna z form wytwarzana głównie przez promienie UV, czerniak złośliwy, jest szczególnie inwazyjna, co powoduje jej szybkie rozprzestrzenianie się i często może być śmiertelna. Pigmentacja skóry ludzkiej różni się w uderzający sposób w poszczególnych populacjach. Doprowadziło to do klasyfikacji osób na podstawie koloru skóry.
Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. Dla przeciętnego dorosłego człowieka powierzchnia skóry waha się od 1,5-2,0 m2 (16,1-21,5 m2). Grubość skóry jest bardzo zróżnicowana we wszystkich częściach ciała, a także pomiędzy mężczyznami i kobietami oraz młodymi i starymi. Przykładem jest skóra na przedramieniu, która wynosi średnio 1,3 mm u samca i 1,26 mm u samicy. Średni kwadratowy cal (6,5 cm²) skóry zawiera 650 gruczołów potowych, 20 naczyń krwionośnych, 60 000 melanocytów i ponad 1000 końcówek nerwowych. Przeciętna ludzka komórka skóry ma średnicę około 30 mikrometrów, ale istnieją różne warianty. Komórki skóry zazwyczaj mają zasięg 25-40 mikrometrów (kwantyfikowane), w zależności od różnych czynników. Skóra składa się z trzech podstawowych warstw: naskórka, skóry właściwej i hipodermicznej.