

Wraz z wynalezieniem lunety i mikroskopu w XVII i na początku XVIII w. przeprowadzono wiele eksperymentów z kształtem soczewek, próbując skorygować błędy chromatyczne występujące w obiektywach. Optycy starali się konstruować soczewki o różnych formach krzywizny, mylnie zakładając, że błędy wynikają z wad w kulistej sylwetce ich powierzchni. Optyczna teoria refrakcji i eksperymentowanie nie pokazywało obiektywów jednoelementowych, które mogłyby spowodować skupienie wszystkich kolorów. Doprowadziło to do wynalezienia achromatycznej soczewki złożonej przez Chester Moore Hall w Anglii w 1733 r., wynalazku, którego wynalazek w 1758 r. zastrzegł sobie również Anglik John Dollond.
Błędny sposób zakładania soczewek kontaktowych
Większość soczewek to soczewki sferyczne: ich dwie powierzchnie są częścią powierzchni kulek. Każda powierzchnia może być wypukła (wysunięta na zewnątrz od soczewki), wklęsła (wciśnięta w soczewkę) lub płaska (płaska). Linia łącząca środki kul tworzące powierzchnie soczewek nazywa się osią obiektywu. Zazwyczaj oś obiektywu przechodzi przez fizyczny środek soczewki z uwagi na sposób, w jaki jest produkowana. Soczewki mogą być przycinane lub szlifowane po zakończeniu produkcji, aby nadać im inny kształt lub rozmiar. Oś soczewki nie może wówczas przechodzić przez fizyczny środek soczewki.
Soczewki toryczne lub kulisto-cylindryczne mają powierzchnię o dwóch różnych promieniach krzywizny w dwóch płaszczyznach ortogonalnych. Mają one inną siłę ogniskowania w różnych południkach. Tworzy to soczewkę astygmatyczną. Przykładem mogą być soczewki okularowe używane do korekcji astygmatyzmu w czyimś oku. Czytaj więcej o soczewkach: https://optykbialystok.pl/salon-optyczny/soczewki/
Ile czasu trwa założenie soczewek kontaktowych?
Bardziej złożone są soczewki asferyczne. Są to soczewki, w których jedna lub obie powierzchnie mają kształt nie sferyczny ani cylindryczny. Bardziej skomplikowane kształty pozwalają takim obiektywom tworzyć obrazy z mniejszą aberracją niż standardowe proste obiektywy, ale są one trudniejsze i droższe do wykonania. Soczewka jest przepuszczalnym urządzeniem optycznym, które ogniskuje lub rozprasza wiązkę światła poprzez załamanie światła. Prosta soczewka składa się z jednego kawałka przezroczystego materiału, natomiast soczewka złożona składa się z kilku prostych soczewek (elementów), zazwyczaj ułożonych wzdłuż wspólnej osi.
Soczewki są wykonane z materiałów takich jak szkło lub tworzywo sztuczne i są szlifowane i polerowane lub formowane do pożądanego kształtu. Obiektyw może ustawić ostrość światła, tworząc obraz, w odróżnieniu od pryzmatu, który załamuje światło bez skupienia. Urządzenia, które podobnie ogniskują lub rozpraszają fale i promieniowanie inne niż światło widzialne nazywane są także soczewkami, takie jak soczewki mikrofalowe, soczewki elektronowe, soczewki akustyczne lub wybuchowe.